niedziela, 24 maja 2015

Konwalie...Jak maj to obowiązkowo konwalie...

Wybraliśmy się dzisiaj z dziećmi na piknik 
a w drodze powrotnej wdepnęliśmy na konwalie... pięknie pachną...

5 komentarzy:

 1. W Polsce roślina na stanowiskach naturalnych objęta częściową ochroną gatunkową od 1957 r., a zbiór surowca zielarskiego ze stanowisk dzikich jest prawnie ograniczony (wymagane jest zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).
  Ochronna została w celu uchronienia gatunku przed nadmierną eksploatacją do celów leczniczych ze stanowisk naturalnych, bowiem w latach 50. XX wieku zapotrzebowanie na liście wynosiło ok. 20–26 ton, na kwiaty 2–4 tony, przy możliwościach pozyskania ze stanu naturalnego na poziomie odpowiednio 5 i 1 tony. W celu zapewnienia surowca bez naruszania zasobów naturalnych wprowadzono konwalię do uprawy.

  takie informacje znalazłam w necie. Ja ich nie lubię ze wzgledu na zapach właśnie, ale za to lilak z ostatniego postu to juz zupełnie inna bajka :)
  pozdrawiam
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. troche groźnie to zabrzmialo, ten mój komentarz ;)) nie mialo tak być... po prostu nie chciałabym byś miała kiedyś z tego powodu nieprzyjemności...
   pozdrawiam
   Ania

   Usuń
  2. Dzięki za info.
   Od lat nie byłam na konwaliach właśnie z tego powodu. W tym roku dowiedziałam się od Leśniczego, że został zniesiony zakaz zrywania konwalii. Nie wolno tylko wyrywać z korzeniami :)

   Usuń
  3. a to warto wiedzieć :)) choć jak pisałam nie lubię ich zapachu - jest dla mnie za ciężki ;))
   pozdrawiam i ja też jeszcze raz dziekuję za info :))

   Usuń
 2. uwielbiam te kwiatki :-)))

  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń